Symfonia zaklęta w kamieniu
Symfonia zaklęta w kamieniu
- Jubileuszowe kalendarium
- Turysta w Petersburgu - informacje praktyczne
W Sankt Petersburgu zapanował snobizm na wszystko, co wiąże się z kultem carów
Nie mogłem być w Piotrogrodzie, nie byłem w Leningradzie. Przyjechałem do Sankt Petersburga, miasta, które trzysta lat temu powstało z woli jednego człowieka - wbrew wszystkim i wszystkiemu - a miało konkurować z Paryżem i Londynem.
Petersburg był i jest inny od znanej mi dobrze Moskwy. Na każdym kroku czuje się, że to duchowa i kulturalna stolica Rosji. Na 300-lecie skomponowano nawet hymn miejski. Ludzie czują się odpowiedzialni za spadek po dawnych mieszkańcach miasta nad Newą, wśród których byli m.in.: Puszkin, Gogol, Czajkowski, Szostakowicz, Strawiński, Repin, Mendelejew, Musorgski, Łomonosow, Borodin, Dostojewski.
SANKT PETERSBURG 4 695 tys. mieszkańców, 606 km kw. powierzchni, krańcowe odległości: 44 km (z północy na południe) i 25 km (ze wschodu na zachód), 10 katedr, 39 kościołów ortodoksyjnych, dwa kościoły katolickie, dwie synagogi, jedna świątynia buddyjska, jeden meczet. Mieszkańcy Petersburga: 30 proc. - emeryci;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta