Mózg dyslektyka
Mózg dyslektyka
ŁUKASZ KANIEWSKI
Wystarczy ośmiotygodniowy, intensywny trening, by dziecko cierpiące na dysleksję zaczęło czytać znacznie lepiej - twierdzą naukowcy amerykańscy. Jako dowód przedstawiają, oprócz wyników testów językowych, zapis rezonansu magnetycznego mózgów badanych dzieci. Eksperyment przeprowadzony przez naukowców ze Stanford University opisany został w ostatnich "Proceedings of the National Academy of Sciences".
W treningu kluczową rolę odgrywa specjalny program komputerowy. Pomaga on pokonywać charakterystyczne dla dysleksji trudności. Wiadomo na przykład, że dyslektycy mają kłopoty z pisaniem ze słuchu. Głoski brzmiące podobnie, na przykład b i p, d i t, słyszą identycznie. Zajęcia z komputerem uczą dzieci je odróżniać. Przykładowo - na ekranie ukazują się dwa obrazki. Na jednym jest dama, na drugim tama. Głos z komputera prosi, by dziecko wskazało tamę. Początkowo komputer mówi wolno i bardzo wyraźnie. Jeżeli dziecko odnosi sukcesy, komputer zwiększa stopień trudności.
Ograniczona aktywność
Podczas amerykańskiego eksperymentu dwadzieścioro dzieci w wieku 8 - 12 lat bawiło się programem sto minut dziennie, pięć razy w tygodniu przez osiem tygodni. Coraz lepsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta