Dlaczego doszło do sprzeczności w ustawie
Dlaczego doszło do sprzeczności w ustawie
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JAN BŁESZYŃSKI
Błędy proceduralne na pewnym etapie prac legislacyjnych nie powodują utraty mocy obowiązującej wcześniejszego zastąpienia licencji ustawowej systemem umownym. Również nieporozumienia co do uzasadnienia poprawki, nad którą głosują posłowie, nie podważają dawniej uchwalonej zmiany.
W 1994 roku, uchwalając ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych , przyjęto zasadę tzw. miękkiego lądowania. Polegała ona na wprowadzeniu do ustawy szeregu postanowień niezapewniających ochrony, jaka powinna być osiągnięta w świetle zobowiązań międzynarodowych Polski. Chciano w ten sposób złagodzić ich skutki. Jednym z obszarów, w którym zdecydowano się na odstępstwo od poziomu unijnego, były prawa radiowo-telewizyjne. Przejawem tego było m.in. ograniczenie praw autorskich w zakresie reemisji utworów (w pierwotnym tekście określanych opisowo jako rozpowszechnianie przez operatorów sieci kablowych utworów nadawanych przez inne organizacje radiowe lub telewizyjne, dostępne na danym obszarze, jeżeli rozpowszechnianie w sieciach kablowych ma charakter równoczesny i integralny z nadaniem pierwotnym). Art. 24 ust. 3 PrAut stanowił, że reemisja może być dokonywana bez zgody uprawnionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta