Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy gmina sprzedaje, oddaje w dzierżawę, użycza

05 marca 2003 | Prawo | GB
źródło: Nieznane

Zastępca wójta zawsze działa jako pełnomocnik, a wójt może udzielić pełnomocnictwa komu innemu

Gdy gmina sprzedaje, oddaje w dzierżawę, użycza

Gdy gmina zawiera umowę sprzedaży, zamiany, darowizny, oddania w użytkowanie wieczyste, dzierżawy, najmu, użyczenia itp oświadczenie woli składa wójt, może on jednak udzielić na podstawie przepisów prawa cywilnego pełnomocnictwa innym osobom.

FOT. MACIEJ KACZANOWSKI

GERARD BIENIEK

Uczestnictwo gminy w obrocie cywilnoprawnym w pełni uzasadnia, by działanie wójta - jako organu zarządzającego - oraz pełnomocników gminy oceniać na podstawie prawa cywilnego.

Wejście w życie ustawy z 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta miasta (Dz.U. nr 113, poz. 984 z późn. zm.), a w szczególności zmiany przepisów ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.; dalej: usg) spowodowały pojawienie się w praktyce funkcjonowania gmin istotnych wątpliwości co do ich reprezentacji. Dotyczy to przede wszystkim interpretacji przepisu art. 46 ust. 1 usg, który w aktualnym brzmieniu stanowi, że "oświadczenie woli w imieniu gminy w zakresie zarządu mieniem składa jednoosobowo wójt albo działający na podstawie jego upoważnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2865

Spis treści
Zamów abonament