Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stalin i pamięć

05 marca 2003 | Publicystyka, Opinie | NC

Wielu ludzi nie wie, co myśleć o siedmiu dziesięcioleciach komunizmu - a jeszcze więcej już się nie zastanawia

Stalin i pamięć

NINA CHRUSZCZOWA

Oskar Wilde powiedział, że naszym obowiązkiem wobec historii jest pisać ją od nowa. Jako Rosjanka wiem, jak wygląda zmienianie historii. Przez blisko sto lat w Związku Radzieckim tuszowano brodawki na nosie Lenina, poprawiano statystyki zbiorów i dbano, by umierający Jurij Andropow nie wyglądał jak trup. Natomiast gdy chodzi o Stalina, którego pięćdziesiąta rocznica śmierci przypada właśnie dziś, większość z nas zmienia historię, udając, że jakiś jej etap w ogóle się nie zdarzył.

Nie chciałabym być źle zrozumiana. Stalin nie zniknął tak, jak przepadali ludzie wysyłani do gułagów. Nie wymazano go z naszej pamięci tak jak Trockiego i Bucharina z fotografii z oficjalnych uroczystości.

Kiedyś w Moskwie jechałam taksówką. Gdy wysiadałam, taksówkarz odchylił szalik i pokazał mi zdjęcie Stalina przypięte do kurtki. Gdy myślę o tym konspiracyjnym geście, wydaje mi się, że ten człowiek reprezentował...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2865

Spis treści
Zamów abonament