Uspołecznione i nieuspołecznione tak samo
Uspołecznione i nieuspołecznione tak samo
EDYTA KONARSKA
Nowe przepisy o ubezpieczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych powinny przynieść pozytywne skutki społeczne, a w ciągu kilku najbliższych lat znacząco zmniejszyć dotację budżetową na fundusz wypadkowy.
Od 1 stycznia 2003 r. zmieniły się przepisy o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zmiany podyktowane zostały koniecznością dostosowania zasad przyznawania i wypłaty świadczeń z tego tytułu do obowiązującej od 1 stycznia 1999 r. reformy ubezpieczeń społecznych. Wprowadzone już w życie rozwiązania systemowe, m.in. wyodrębnienie funduszu wypadkowego w ramach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zróżnicowanie stopy procentowej składki płaconej przez pracodawców na ubezpieczenie wypadkowe, wymagały bowiem także zmian legislacyjnych w obszarze ryzyka wypadkowego.
Zlikwidowane podziały
Obowiązująca od początku roku ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (dalej: ustawa) ma charakter kompleksowy i porządkujący dotychczasowy stan prawny. Objęła swoimi uregulowaniami rozproszone dotychczas w odrębnych ustawach przepisy dotyczące świadczeń z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta