Będzie łatwiej inwestować
Będzie łatwiej inwestować
Dług gruntowy daje szanse na łatwiejsze finansowanie inwestycji
FOT. (C) MARIUSZ FORECKI / TAMTAM
- PROF. ZBIGNIEW RADWAŃSKI, PRZEWODNICZĄCY KOMISJI KODYFIKACYJNEJ PRAWA CYWILNEGO
- NADZIEJĄ KOMPUTEROWE KSIĘGI
W księgach wieczystych od lat zapaść. Na założenie księgi czy wpis trzeba czekać np. w Warszawie 8,8 miesiąca (średnio), w Szczecinie - ponad rok. Czy nowa forma zabezpieczenia wierzytelności: dług gruntowy sprawi, że korzystanie z pożytków ksiąg wieczystych będzie prostsze, a finansowanie inwestycji łatwiejsze? Autorzy noweli uważają, że tak.
Dotychczas w Polsce zabezpieczeniem na nieruchomości jest hipoteka. Przygotowywana instytucja długu gruntowego ma być bardziej elastyczna i wygodna dla właściciela nieruchomości. W Ministerstwie Sprawiedliwości i Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego trwają prace nad wprowadzeniem do systemu prawa cywilnego długu gruntowego, nowego ograniczonego prawo rzeczowego na nieruchomości.
Znany w Europie i stosowany jako zabezpieczenie kredytu czy pożyczki dług gruntowy przypomina "otwartą" hipotekę. Kredyt czy pożyczkę spłacimy - a dług jako potencjalne zabezpieczenie pozostaje i możemy pod niego zaciągnąć następny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta