Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krwawa droga do władzy

20 marca 2003 | Wojna z terroryzmem | SG
źródło: Nieznane

Saddam już za młodu nabrał przeświadczenia, że życie jest nieustanną walką o przetrwanie

Krwawa droga do władzy

(C) AP

STANISŁAW GRZYMSKI

Biografie Saddama Husajna, napisane przez badaczy jego życia, to mieszanina prawdy, domysłów i zasłyszanych opowieści. Z tego, co się o nim mówi i pisze, trudno złożyć obiektywny wizerunek człowieka, który wszedł na stałe do współczesnej historii. Potępiony przez cywilizację zachodnią, może zająć honorowe miejsce w dziejach świata arabskiego.

Życie Saddama to bieg z przeszkodami. Urodził się po zagadkowym zniknięciu ojca, który podobno zajmował się przemytem i zginął z rąk bandytów. Ojczym często bił pasierba. Biografowie Saddama są zgodni, że nawet we wczesnym dzieciństwie nie zaznał miłości. Nabrał więc przeświadczenia, że świat jest z natury zły, życie to nieustanna walka o przetrwanie, a warunkiem przetrwania jest nieufanie nikomu, liczenie tylko na siebie i eliminowanie przeciwników, zanim oni załatwią ciebie. Niektóre zachodnie źródła podają, że już jako dwudziestoparoletni mężczyzna Saddam miał na sumieniu trzy zabójstwa. Poważne biografie tego nie potwierdzają.

Biografowie zwracają uwagę, że prezydent nie lubi wspominać o dzieciństwie i swoich korzeniach. W roku 1977 Saddam Husjan...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2878

Spis treści

Operacja Iracka Wolność

Zamów abonament