Inwestować w ekologię
Inwestować w ekologię
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Ile musimy wydać pieniędzy, żeby po wstąpieniu do Unii Europejskiej nie płacić kar za zatruwanie środowiska?
CZESŁAW ŚLEZIAK: Szacujemy, że by wypełnić zobowiązania, które wzięliśmy na siebie negocjując z Unią warunki przystąpienia do Wspólnoty, będziemy musieli wydać, do 2015 roku, 35 - 42 miliardów euro. Nasze zaniedbania w ochronie środowiska sięgają dziesiątków lat, ale w negocjacjach udało nam się uzyskać warunki korzystniejsze od innych kandydatów. Dostaliśmy dziewięć okresów przejściowych trwających od trzech do piętnastu lat na przystosowanie się do europejskich standardów.
Co musimy zrobić w tym czasie?
Budować kanalizację, urządzenia do uzdatniania wody, bezpieczne składowiska odpadów.
W tej chwili brakuje tysiąca siedmiuset oczyszczalni ścieków. Właśnie uregulowanie gospodarki wodno-ściekowej będzie najtrudniejsze. Mamy na nią wydać od jednej trzeciej do połowy wszystkich pieniędzy. Musimy dopilnować, żeby najpierw inwestować w to, co zobowiązaliśmy się zrobić w pierwszej kolejności (najkrótsze okresy przejściowe). Na przykład wcześniej muszą powstać oczyszczalnie ścieków przy dużych miastach niż przy małych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta