Rozliczenia międzyokresowe
Jak je oszacować i ująć w księgach
Rozliczenia międzyokresowe
Tworzenie rezerw (o których pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE tydzień temu) oraz dokonywanie rozliczeń międzyokresowych pozwala na ujęcie w księgach rachunkowych, a co za tym idzie i w sprawozdaniu finansowym, ogółu operacji gospodarczych dotyczących danego roku. Pozwala też wyodrębnić zdarzenia, które powinny kształtować wynik finansowy roku obrotowego oraz te, które zaliczone do aktywów bądź pasywów na dzień bilansowy będą wpływać na wynik dopiero w okresach następnych.
Prawidłowe tworzenie rezerw oraz rozliczanie kosztów i przychodów pomiędzy okresami sprawozdawczymi jest niezwykle ważne dla rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki prowadzącej rachunkowość. Jest to także instrument pozwalający stosować zasadę memoriału oraz zasadę współmierności przychodów i kosztów, o których mówiliśmy w DOBREJ FIRMIE z 19 grudnia ub.r. ("Pamiętaj o zasadach")
CZYNNE ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE
Zarówno czynne, jak i bierne rozliczenia międzyokresowe służą zapewnieniu współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów. Cel i zasady rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów regulują art. 39...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta