Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchylanie żelaznej kurtyny

08 lutego 1995 | Świat | LF

Uchylanie żelaznej kurtyny

W stolicy Myanmaru (Birmy) , liczącym 3 miliony mieszkańców Rangunie, zachodzą dynamiczne zmiany. Place budowy w centrum miasta, pełne życia przedmieścia, korki na ruchliwych ulicach wskazują, że kraj budzi się po 26 latach dyktatury, która -- choć nie marksistowska, głosiła "birmańską drogę do socjalizmu".

Dyktator nazywał się Bo Ne Win i stanowił połączenie Envera Hodży z Nicolae Ceausescu. Miał obsesję na punkcie astrologii i numerologii, a szczególnie liczby 9 i jej wielokrotności. Doprowadziło to do tego, że pewnego dnia, w paranoicznym delirium, nakazał wycofanie banknotów o nominałach 100, 50 oraz 10 kyatów (lokalna waluta) i wprowadzenie na ich miejsce nominałów 90, 45 i 9. Ne Win przeszedł na emeryturę przed sześcioma laty, po uznaniu fiaska swojej polityki. W okresie dyktatury Birma żyła w dążeniu do samowystarczalności gospodarki.

Po odejściu Ne Wina gospodarka kraju znajdowała się w stanie kompletnego rozpadu. Studenci organizowali manifestacje, domagając się demokracji. Demonstracje były krwawo tłumione przez juntę 20 generałów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 399

Spis treści
Zamów abonament