Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

08 lutego 1995 | Gazeta | WS

Informacje

Wojciech Sadurski

Czy państwo może ustanawiać -- choćby tylko pośrednio -- preferencje dla przedsiębiorstw, których właścicielami są członkowie grup tradycyjnie upośledzonych? W Stanach Zjednoczonych, gdzie 14. Poprawka do Konstytucji gwarantuje "równą ochronę prawną" wszystkim obywatelom, zagadnienie preferencji opartych na upośledzonej pozycji społecznej należy do najbardziej kontrowersyjnych problemów prawnych.

Sąd Najwyższy tego kraju przyjął w latach siedemdziesiątych zasadę, że w pewnych warunkach preferencyjne traktowanie nie jest pogwałceniem zasady równości prawnej, lecz wprost przeciwnie -- jej konsekwencją. Gdy szanse oświatowe, szanse uzyskania zatrudnienia lub otrzymania zleceń na wykonanie pracy są nierówno rozdzielone między różne grupy społeczne, zrównywanie szans wymaga stosowania preferencji dla najmniej uprzywilejowanych. W przeciwnym razie "równość szans" jest fikcją, a wyścig przypomina sytuację, w której wszyscy co prawda startują z tego samego punktu, ale niektórzy muszą biec z przywiązanymi ciężarami.

Filozofia ta święciła triumfy do początku lat osiemdziesiątych, gdy w Sądzie Najwyższym dominowali "liberałowie" (w amerykańskim sensie "liberalizmu", rozumianego jako nurt interwencjonistyczny i umiarkowanie egalitarny) , ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 399

Spis treści
Zamów abonament