Syndrom wypalenia
Po latach zaangażowania w pracy stali się psychicznymi kalekami
Syndrom wypalenia
Psychoterapeuci ostrzegają przed nowym schorzeniem, które atakuje ludzi ambitnych, pragnących zrobić karierę, poświęcających się dla innych i całkowicie oddanych wykonywanej pracy. W niektórych krajach przybiera ono rozmiary epidemii. Tak jest w USA i Japonii, w krajach znanych z kultu pracy, gdzie choroba pojawiła się już przed kilkoma laty. Silne i długotrwałe stresy, na jakie wiele osób jest narażonych, sprawiają, że tajemnicze schorzenie szerzy się też w Europie Zachodniej, m. in. we Francji i Niemczech. I coraz częściej z jego powodu zaczynają narzekać także Polacy.
Jeszcze kilka lat temu w gabinetach psychologów pomocy szukali głównie ludzie, którzy mieli jakieś problemy małżeńskie lub wychowawcze. O pracy niewiele wspominali. Nawet jeśli mieli jakieś kłopoty, nie były one aż tak znaczące. Wszystko zmieniło się pod koniec lat 80. W USA u psychoterapeutów pojawił się nowy typ pacjenta: ludzi załamanych psychicznie, którzy po latach ogromnego zaangażowania w pracy stali się psychicznymi kalekami, całkowicie biernymi i zfrustrowanymi.
Karoshi znaczy śmierć
53-letni profesor uniwersytetu cały wolny czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta