Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych
Jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych
Ireneusz Łaski
Koszty sądowe, które towarzyszą stronom postępowania cywilnego od samego początku aż do jego prawomocnego zakończenia (wpis sądowy, opinie biegłych, oględziny, opłaty rewizyjne, a także koszty egzekucyjne) , są sporadycznie przyczynkiem do rozważań i dyskusji prawniczych. Zazwyczaj prawnicy traktują je jako problemy drugiej kategorii, nie nastręczające kłopotów interpretacyjnych. Również orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest tak bogate jak w wypadku innych instytucji prawnych.
Minister sprawiedliwości co pewien czas ustala wysokość opłat za pewne kategorie spraw. W ten sposób koszty sądowe urzeczywistniają z jednej strony funkcję fiskalną, dając realne dochody do budżetu państwa, natomiast z drugiej mają skłaniać do wszczynania postępowań tylko w koniecznych wypadkach. Dlatego sąd może nawet odmówić stronie zwolnienia od kosztów w razie oczywistej bezzasadności jej powództwa lub obrony (art. 116 § 2 kodeksu postępowania cywilnego) .
Obecnie problematykę tę regulują przepisy ustawy z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 24 poz. 110 ze zm. ), rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 13 czerwca 1993 r. w sprawe określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz. U. nr 46 poz. 21) oraz przepisy k. p. c. , zwłaszcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta