Chmury na horyzoncie
Koniunktura w styczniu i prognoza średniookresowa
Chmury na horyzoncie
Styczeń był drugim miesiącem słabnącej aktywności gospodarki. Być może jest to początek sezonowego osłabienia, jednak rozpoczął się on miesiąc wcześniej niż zwykle i ma dość ostry przebieg.
Zamówienia, produkcja
Trzeci miesiąc z rzędu zmniejsza się portfel zamówień krajowych. W styczniu przyjął on wartość ujemną (styczeń 1995 r. -- minus 5 proc. , grudzień 1994 r. -- plus 3 proc. , listopad -- plus 11 proc. ), co oznacza przewagę przedsiębiorstw odczuwających spadek zamówień krajowych nad odsetkiem przedsiębiorstw odczuwających ich wzrost. Niemniej jednak przedsiębiorstwa przewidują przyspieszenie tempa napływu nowych zamówień w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy.
Kurczenie się popytu krajowego spowodowało spadek wartości produkcji. Tempo jej wzrostu malało już od listopada, jednak w styczniu było ono wyjątkowo duże -- 14 punktów procentowych (w grudniu 1994 r. -- spadek o 7 punktów procentowych, w listopadzie o 5 punktów procentowych) . Przedsiębiorstwa przewidują jednak zmianę tej tendencji. Spadło również wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach z 70 proc. w grudniu 1994 r. do 68 proc. w styczniu 1995 r.
Ceny, zapasy
W styczniu 1995 r. odnotowano znaczne przyspieszenie wzrostu cen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta