To nie jest droga na skróty
To nie jest droga na skróty
W artykule "Ryzykowna droga na skróty" ("Plus Minus" z 29 - 30 marca) dr Tadeusz Szawiel z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego zarzucił obywatelom, którzy apelują o zmianę ordynacji wyborczej i inne reformy w Polsce, pewnego rodzaju histerię i populizm. Ponieważ jestem właśnie obywatelem, który publicznie zaczął apelować za zmianami w Polsce, a równocześnie absolutnie nie mam skłonności do histerii ani populizmu, pozwalam sobie na poniższą odpowiedź.
Nie podlega dyskusji fakt, że przynajmniej od paru lat Polska straciła swój impet. Bezrobocie osiąga poziom grożący społecznym wybuchem, wykształceni ludzie ponownie zaczynają wyjeżdżać za granicę, a niemalże każdego dnia dowiadujemy się o nowym skandalu politycznym lub korupcyjnym. Tak zwana afera Rywina jest tylko jednym z przykładów, że w kraju dzieje się źle. Lista ideałów, o których realizację wystąpiło kiedyś 10 milionów Polaków, gdzieś się zgubiła. Na szczęście mamy ciągle wolność i - chociaż niedoskonałą - demokrację. Dlatego zwykli obywatele mogą apelować o zmiany i wyrażać swoje opinie. Jeszcze lepiej, że zabierają również głos intelektualiści i wybitni Polacy.
Większość z tych apelujących w 1989 poszła do domu, uznając, że zmiany się już dokonały i teraz, w normalnym państwie, można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta