Wymyślona kolaboracja
Wymyślona kolaboracja
W ostatnio wydanym 142 numerze "Zeszytów Historycznych" Bernard Wiaderny, wykładowca Uniwersytetu Europejskiego we Frankfurcie, przedstawił dokument z archiwum niemieckiego MSZ, zatytułowany aide-memoire i datowany na 24 czerwca 1940 r.
Dokument ten Wiaderny opisuje jako "memorandum w języku francuskim grupy polskich polityków, do której należeli: pułkownik Jan Kowalewski, wzmiankowany już Mackiewicz (Stanisław - przyp. red.), Tadeusz Bielecki, Jerzy Zdziechowski, Stanisław Strzetelski, Emeryk Hutten-Czapski i Jerzy Kurcyusz". Zdaniem Wiadernego jest to "najważniejsza - jeśli się weźmie pod uwagę znaczenie biorących w niej udział polityków polskich - próba kolaboracji z Trzecią Rzeszą".
Memorandum wskazywało na niebezpieczeństwo wzmocnienia w Polsce wpływów komunistycznych i prosowieckich w związku z trudną sytuacją, w jakiej z powodu wojny znalazło się społeczeństwo polskie. Wiaderny pisze, że autorzy memorandum próbowali porozumieć się z władzami niemieckimi w sprawie ograniczenia tych wpływów, a także w sprawie stabilizacji gospodarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta