Zaległe reformy
Zaległe reformy
ALBERTO ALESSINA FRANCESCO GIAVAZZI
Wojna i jej ogromne koszty, narastający deficyt handlowy i budżetowy, oszustwa, jakie zdarzyły się w spółkach takich jak Enron czy WorldCom, wreszcie pęknięcie"bańki technologicznej" na rynku akcji - to wszystko powoduje, że kapitalizm w amerykańskim stylu przeżywa napięcia i że gromadzą się nad nim chmury. Wielu europejskich intelektualistów, tak z lewicy, jak i z prawicy, uważa, że kapitalizm w wydaniu amerykańskim jest już pass?. Trwa poszukiwanie nowych jego modeli.
Te poszukiwania, charakteryzujące się silną retoryką i podsycane przez falę antyamerykanizmu, mają jednak słabe oparcie w faktach. Historii korporacyjnych nadużyć jest w USA rzeczywiście obfitość. Ale wyciąganie z pojedyńczych przypadków skandali korporacyjnych wniosku o domniemanym przegniciu korzeni gospodarki amerykańskiej oznacza pójście na łatwiznę.
Przyjrzenie się danym o wzroście wydajności (produkcja na godzinę przepracowaną) w USA i w Europie wskazuje, że amerykański kapitalizm jest żywotny jak zawsze. Od początku lat 70. w przedsiębiorstwach poza sektorem rolnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta