Ruch w ciemno
Ruch w ciemno
MIROSŁAW GRONICKI
Dyskusja nad naprawą finansów publicznych jest w Polsce tak stara, jak stara jest nasza historia. Można w niej znaleźć wiele analogii do sytuacji obecnej. Kiedy władza centralna miała siłę intelektualną i była w stanie przeprowadzić swoje reformy (np. za Kazimierza Wielkiego), wówczas nie było większych problemów z budżetem państwa. Niestety, widoczna słabość władzy wykonawczej i ustawodawczej w okresie transformacji gospodarczej nie pozwalała i nadal nie pozwala na przeprowadzenie konsekwentnej i kompetentnej reformy finansów publicznych.
Udostępnione ostatnio opinii publicznej dwa ważne dokumenty przygotowane przez Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej potwierdzają, że obecne elity rządzące nie widzą potrzeby gruntownej reformy finansów publicznych, a to, co proponują, ogranicza się w dużym stopniu do opracowania programu dostosowania sfery budżetowej do wykorzystania środków finansowych, które mogą napłynąć do Polski z Unii Europejskiej.
W obu dokumentach można znaleźć sporo propozycji potrzebnych zmian. Pożądane jest na pewno poszerzanie bazy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta