Szybka wojna dobra dla dolara
Szybka wojna dobra dla dolara
Na rynki finansowe największy wpływ ma cały czas - i będzie miała w najbliższej przyszłości - wojna toczona przez USA i ich sojuszników w Iraku. Kurs dolara, cena ropy oraz notowania obligacji i akcji kształtują się w zależności od tego, jak inwestorzy oceniają postępy amerykańskiej ofensywy. Ostatnio, po chwilowym zwątpieniu, na rynki powrócił optymizm.
W mijającym tygodniu niepokój inwestorów objawił się w poniedziałek na rynkach światowych gwałtownym spadkiem kursu dolara, a w naszym kraju - osłabieniem złotego. Na wartość polskiej waluty niekorzystnie wpłynęły też pogłoski o możliwych dymisjach ministrów rządu Leszka Millera. W efekcie kurs złotego, po raz pierwszy od dwóch i pół roku, znalazł się po słabej stronie odchylenia od dawnego koszyka walut NBP.
Jednak już we wtorek nastroje inwestorów się zmieniły, gdy amerykańskie wojska zaczęły posuwać się naprzód. Dolar i złoty zyskiwały w miarę zbliżania się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta