Wejście do Unii Europejskiej, czyli sprawdzian dla branży
Wejście do Unii Europejskiej, czyli sprawdzian dla branży
Sposób na wyższy VAT
PROF. MAREK BRYX, PODSEKRETARZ STANU W MINISTERSTWIE INFRASTRUKTURY, PREZES URZĘDU MIESZKALNICTWA I ROZWOJU MIAST
Przepisy ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym mówią, że 7-proc. stawka podatku od towarów i usług w odniesieniu do materiałów budowlanych obowiązuje do 31 grudnia 2003 r. Z chwilą akcesji Polski do UE, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej, zacznie obowiązywać stawka podstawowa podatku VAT, czyli 22 proc.
Nie wydaje się natomiast konieczne, aby stawka podstawowa miała obowiązywać już od 1 stycznia 2004 r. Uregulowanie tej kwestii powinno znaleźć się w nowej ustawie o podatku od towarów i usług, która jest teraz w trakcie uzgodnień międzyresortowych.
W świetle powyższych, dla rynku materiałów budowlanych podstawowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie, jaki wpływ podniesienie stawki będzie miało na ceny, a tym samym na popyt na produkty naszego przemysłu materiałów budowlanych. Przełożenie wzrostu stawki VAT na ceny towarów nie jest wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać, a to ze względu na mechanizm funkcjonowania VAT jako podatku pośredniego. W odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta