Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Problem dzieci i rodziców

16 maja 2003 | Nauka i Technika | PK
źródło: Nieznane

Prof. Sergiusz Jóźwiak, kierownik Kliniki Neurologii, Epileptologii i Rehabilitacji Neurologicznej z Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka

Problem dzieci i rodziców

(c) PIOTR KOWALCZYK

Rz: Czym różni się postępowanie lekarza neurologa wobec dzieci i wobec dorosłych?

SERGIUSZ JÓŹWIAK: Leczenie dzieci i dorosłych to dwa odrębne światy. Inaczej wygląda komunikacja z pacjentem. Obecnie przyjmujemy jednak, że pytamy o zdanie również młodocianych pacjentów - jeżeli są w stanie zrozumieć na czym polega ich choroba.

Neurologia dorosłych to zupełnie inna dziedzina niż neurologia dziecięca. U dorosłych najczęściej występują udary, nowotwory, u dzieci natomiast mamy częściej do czynienia z chorobami zwyrodnieniowymi, zahamowaniem rozwoju, padaczką. Jeżeli chodzi o padaczkę, to u dorosłych występują napady głównie tzw. grand mal (duży napad padaczkowy), podczas gdy u dzieci jest znacznie więcej różnych typów napadów padaczkowych - np. napady zgięciowe (zespół Westa), zespół Lennoksa-Gastauta, padaczki wieku młodzieńczego. Występują też trudne do leczenia padaczki z kilkoma rodzajami napadów. Niekiedy mamy trudność ze zidentyfikowaniem, czy mamy do czynienia z padaczką, czy np. zasłabnięciem.

Jednym z najważniejszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2924

Spis treści
Zamów abonament