W Pępku Świata
W Pępku Świata
Stoją dumni, wyprostowani. Nadzy. W szeregu. Plecami do Pacyfiku. Ślepcy, a jakby wpatrzeni w ląd
BŁAŻEJ TORAŃSKI
TEKST I ZDJĘCIE
Pępek Świata jest idealnie wytoczoną kamienną kulą, osadzoną nad brzegiem morza. Meteoryt? Rzeźba? Wokół niego symetrycznie rozstawione są cztery mniejsze kule, na których można spocząć, jak przy biwakowym stoliku. 30 tysięcy turystów przemierza w ciągu roku tę ziemię, ale mało kto bez pomocy miejscowego przewodnika trafi do Pępka Świata (Te Pito o Te Henua). A przecież właśnie od niego bierze nazwę cała wyspa, uznawana za najbardziej samotną na świecie.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Regularne połączenia lotnicze, dwa razy w tygodniu, ma z Rapa Nui jedynie Lan Chile. Podróż z Santiago de Chile trwa 5 godzin, ale bilety, kupione w stolicy, są drogie: 800 - 1200 dolarów. Najlepiej skorzystać z corocznej promocji British Airways w Polsce. Ostatnio bilet z postojami w Buenos Aires i Santiago de Chile kosztował ok. 730 dol. Wizy nie są potrzebne.
Najłatwiej porozumieć się po hiszpańsku, trudniej po angielsku. Miejscowi rozmawiają ze sobą w języku rapa nui.
Nie ma najmniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta