Czego Polak oczekuje po wejściu do UE
Czego Polak oczekuje po wejściu do UE
KRZYSZTOF RYBIŃSKI
Za nieco ponad tydzień Polacy w referendum zdecydują o wejściu Polski do Unii Europejskiej. Nie mam żadnych wątpliwości, że tak właśnie się stanie; z badań opinii publicznej zleconych przez BPH PBK i przeprowadzonych przez PBS w ostatnią sobotę i niedzielę wynika, iż frekwencja wyniesie około 65 proc., a ponad 80 proc. głosujących powie "tak". Pierwszy raz w takich badaniach uzyskano bezwzględną większość, to znaczy ponad połowa wszystkich Polaków uprawionych do głosowania zadeklarowała, że na pewno pójdzie do urn i będzie głosować TAK. Taki wynik byłby bardzo silnym, niepodważalnym mandatem dla prezydenta do ratyfikacji traktatu akcesyjnego.
Przy okazji zapytaliśmy Polaków o ich oczekiwania związane z wejściem do Unii co do bezrobocia, oszczędności, cen i innych wielkości ekonomicznych (patrz wykres). Okazuje się, że powszechne (75,4 proc.) są oczekiwania wzrostu cen po wejściu do UE, tylko 2,2 proc. spodziewa się ich spadku. Oczekiwania te wydają się uzasadnione, gdyż ceny interwencyjnego skupu żywności w UE są znacznie wyższe niż w Polsce. Zatem z jednej strony bardzo poprawią się dochody rolników, ale większe koszty będą musieli ponieść konsumenci w postaci wzrostu cen niektórych towarów (mięso, cukier czy masło). Polacy częściej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta