W przededniu rewolucji
W przededniu rewolucji
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MICHAŁ BONI
Skąd biorą się masowe protesty we Francji czy Austrii? Otóż starzenie społeczeństw zachodnich staje się coraz większym obciążeniem dla budżetów. Rządy muszą albo dokonać obniżek emerytur, albo podwyższenia podatków, albo podwyżek składek emerytalnych, co zwiększy koszty pracy. Tym samym kiedyś złożone obietnice wysokiej emerytury - jako ekwiwalentu za ciężką, wieloletnią pracę - stały się pułapką bez wyjścia.
W maju ulice francuskich i austriackich miast pełne były protestujących związkowców. Stanowczość kanclerza Austrii podważa - jak twierdzą niektórzy - fundamentalny dla ostatnich 50 lat konsensus społeczno-polityczny, wynikający z równowagi sił w izbie gospodarczej i izbie pracy. We Włoszech i Grecji odbyły się marsze protestacyjne. W Paryżu trwa paraliż komunikacji, zerwano lekcje szkolne, zapowiadane są kolejne akcje protestacyjne.
Równocześnie ujawnia się podział pomiędzy kluczowymi centralami związkowymi: lider bliskiej komunistom CGT został gorąco przywitany na kongresie socjalistów, a do gotowych do kompromisu z rządem przywódców CFDT odnoszono się tam z rezerwą. Premier Raffarin już od kilku miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta