Sposób na gangi; Przełamana bariera
Sposób na gangi
- "Masa" zaprowadził "Pruszków" do więzienia
- Powiedzieli
- Przełamana bezradność - komentarz Marka Domagalskiego
SŁAWOMIR WIKARIAK
Lawinowo rośnie liczba spraw karnych, w których oskarżonym stawiany jest zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokuratorzy tłumaczą, że dzięki instytucji świadka koronnego wreszcie mogą skutecznie ścigać gangsterów.
Choć karalność za udział w zorganizowanych grupach przestępczych nie jest czymś nowym i przewidywał ją już kodeks karny z 1969 r., to jeszcze do niedawna prokuratorzy rzadko sięgali po ten przepis. Nawet po wejściu w życie nowych kodyfikacji karnych w 1998 r. rocznie stawiali w całym kraju zaledwie kilkadziesiąt zarzutów z art. 258 k.k. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się diametralnie. W 2001 r. postawiono ok. 970 takich zarzutów, a w ubiegłym roku było ich już 1100.
Na koniec 1997 r. w więzieniach i aresztach doliczono się 67 osadzonych za zorganizowaną przestępczość, natomiast 1 kwietnia 2003 r. liczba ta wynosiła 1721 (612 skazanych i 1109 aresztowanych). Miesięcznie do aresztów trafia ponad setka podejrzanych o uczestnictwo w grupie.
Z czego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta