Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głosujmy dłużej już zawsze

12 czerwca 2003 | Polska-UE - referendum | AS
źródło: Nieznane

W referendum młodsi głosowali częściej niż starsi - Wieś zagłosowała zdecydowanie na tak, wbrew wcześniejszym sondażom - Do UE wprowadzili nas głównie mieszkańcy miast - Warto rozważyć pomysł dwudniowego głosowania i podawania frekwencji w innych wyborach

Głosujmy dłużej już zawsze

Rozmowa z profesorem Andrzejem Rychardem, socjologiem z Polskiej Akademii Nauk

FOT. RAFAŁ GUZ

Dlaczego pańskim zdaniem zachód Polski tłumnie poszedł na referendum i zdecydowanie zagłosował "tak", a wschód pozostał bierny i mniej chętny do przystąpieniu do Unii? W dotychczasowych wyborach raczej było odwrotnie - to mieszkańcy wschodnich regionów tłumniej stawiali się przy urnach.

ANDRZEJ RYCHARD: Jestem bardzo wstrzemięźliwy wobec interpretacji, iż na zachodzie Polski była lepsza frekwencja w referendum i wyższe poparcie dla Unii, dlatego że tam jest silniejsze społeczeństwo obywatelskie. To bardzo duże uproszczenie. Te "wschody" i "zachody" są różne. Zachód jest nowocześniejszy, lecz nie zawsze obywatelski, a Wschód z kolei mniej nowoczesny, co nie znaczy, ze zawsze nieobywatelski.

Wstrzemięźliwość wobec Unii nie wynika z braku społeczeństwa obywatelskiego. Taka postawa mogła być spowodowana konserwatywnymi poglądami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2947

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament