Głosujmy dłużej już zawsze
Głosujmy dłużej już zawsze
Rozmowa z profesorem Andrzejem Rychardem, socjologiem z Polskiej Akademii Nauk
FOT. RAFAŁ GUZ
Dlaczego pańskim zdaniem zachód Polski tłumnie poszedł na referendum i zdecydowanie zagłosował "tak", a wschód pozostał bierny i mniej chętny do przystąpieniu do Unii? W dotychczasowych wyborach raczej było odwrotnie - to mieszkańcy wschodnich regionów tłumniej stawiali się przy urnach.
ANDRZEJ RYCHARD: Jestem bardzo wstrzemięźliwy wobec interpretacji, iż na zachodzie Polski była lepsza frekwencja w referendum i wyższe poparcie dla Unii, dlatego że tam jest silniejsze społeczeństwo obywatelskie. To bardzo duże uproszczenie. Te "wschody" i "zachody" są różne. Zachód jest nowocześniejszy, lecz nie zawsze obywatelski, a Wschód z kolei mniej nowoczesny, co nie znaczy, ze zawsze nieobywatelski.
Wstrzemięźliwość wobec Unii nie wynika z braku społeczeństwa obywatelskiego. Taka postawa mogła być spowodowana konserwatywnymi poglądami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta