Prawo europejskie może pozostać na papierze
Prawo europejskie może pozostać na papierze
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI GRZEGORZ KURCZUK DLA "RZ"
Słaba kondycja polskiego sądownictwa na pewno nie pomaga rozwojowi przedsiębiorczości. Od kilku miesięcy pracujemy nad usprawnieniami. Z tym, co sugerowano nam poprawić w pierwszej kolejności, tj. usprawnieniem procedur, rozbudową sieci sądów grodzkich i ujednoliceniem szkolenia sędziów, zaczęliśmy sobie radzić.
Za pilną uważam reformę pomocy prawnej z urzędu. Nie może być tak, że ktoś, kto nie ma pieniędzy, zostaje pozbawiony prawa do obrony. To niedopuszczalne w państwie prawa.
Rozumiem, że KE nie podoba się połączenie w jednej osobie dwóch funkcji: ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Ja też nie jestem entuzjastą takiego rozwiązania. Zerwanie z tym modelem wymaga zmiany prawa, a na to potrzeba czasu. W raporcie pojawia się zarzut, z którym nie mogę się zgodzić: zbyt dużej liczby sędziów w porównaniu z innymi krajami. U nas nie ma instytucji quasi-sądowych, które zastępują sądy. Każda nawet najmniejsza sprawa sporna musi się toczyć przed sądem.
JĘDRZEJ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta