Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szczyt nieodpowiedzialności

12 czerwca 2003 | Ekonomia | KR

Jeżeli założenia planu Kołodki zostaną wprowadzone w życie, czeka nas bezprecedensowa ekspansja popytu krajowego

Szczyt nieodpowiedzialności

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

W młodości wielu z nas zaśmiewało się z historyjek o różnych "szczytach". Był np. szczyt ubóstwa, szczyt szybkości - nie było natomiast żadnego szczytu nieodpowiedzialności. Ale do czasu: od kilku dni już go mamy i są to przyjęte założenia do ustawy budżetowej na 2004 rok.

Po pierwsze, według konstytucji ustawa budżetowa nie może zakładać finansowania budżetu w banku centralnym. Ponadto jedyną instytucją, która ma prawo emisji pieniądza w Polsce jest bank centralny. Natomiast przedstawione założenia do ustawy budżetowej łamią konstytucję w obu punktach. Założenie - wbrew woli banku centralnego - pozyskania 9 mld złotych z tzw. rezerwy rewaluacyjnej NBP jest de facto finansowaniem deficytu budżetowego przez bank centralny. Ponadto, wydrukowanie 9 mld złotych znacząco zwiększa podaż pieniądza, czyli innymi słowy decyzja podjęta przez rząd prowadzi do emisji pieniądza, rząd depcze zatem konstytucyjne uprawnienia banku centralnego. W konsekwencji, ustawa budżetowa oparta na takich założeniach powinna być skierowana do Trybunału...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2947

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament