Finanse; Surowce; Giełdy
- Finanse : Radość z dymisji
- Surowce : Ropa podrożała
- Giełdy : Niewielki wzrost indeksów
Radość z dymisji
Kurs dolara i euro na fixingu NBP
Rynek finansowy zareagował na dymisję ministra finansów odmiennie niż zwykle w takich sytuacjach. Obligacje podrożały, a złoty umocnił się. Za granicą euro umacniało się w stosunku do dolara.
Na początku dnia obligacje skarbowe drożały. Był to efekt przyjęcia przez rząd planu naprawy finansów państwa oraz braku zmiany na stanowisku ministra finansów. Potem w czasie sesji wraz z pojawiającymi się spekulacjami o ewentualnym odwołaniu Kołodki oraz w obawie o wynik piątkowego głosowania w sprawie wotum zaufania dla rządu obligacje zaczęły tanieć.
Wzrost rentowności (poruszającej się zawsze w przeciwnym kierunku niż ceny) papierów skarbowych został zahamowany po zaskakującym, bo kilkudziesięciominutowym przemówieniu wicepremiera Kołodki, który złożył dymisję. Obligacje skarbowe zaczęły drożeć. Ostatecznie na zakończenie dnia rentowność papierów 2-letnich była na poziomie 4,79 proc. (wobec 4,80 proc. dzień wcześniej), 5-letnich na poziomie z środowego zamknięcia - 4,91 proc. i podobnie 10-letnich - 5,05 proc.
Tuż po ogłoszeniu dymisji złoty stracił 1 proc. do euro i 0,6 proc. do dolara. Osłabienie trwało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta