Teraz rolnicy chcą euro
Teraz rolnicy chcą euro
(c) BEW
Jak głosowali rolnicy w unijnym referendum w Szwecji?
Szwecja wstąpiła do Unii w roku 1995 i rolnicy opowiadali się za członkostwem w Unii Europejskiej, ponieważ widzieli w tym zdecydowaną przewagę korzyści nad kosztami. I nadal są z tego zadowoleni. Zwłaszcza ci, którzy mają swoje farmy położone w oddalonych miejscach. Bo przecież kiedy dostaje się od państwa jakiekolwiek subsydia, o wiele łatwiej jest o wzrost dochodów farmy.
Czy przed unijnym referendum władze przygotowały jakąś specjalną kampanię informacyjną właśnie dla farmerów?
Mamy organizację - Radę Rolną - której zadaniem było poinformowanie rolników. Kampanię informacyjną wspierała również ich organizacja zawodowa - Federacja Rolna. Dostarczyła analiz ekonomicznych, z których można było wywnioskować, jak wpłynie na sytuację szwedzkiego rolnictwa przystąpienie do Unii.
Czy rolnicy nie obawiali się, że na szwedzki rynek napłynie żywność z innych krajów Unii, wyprodukowana w innych warunkach, a więc i tańsza?
Na początku lat 90. zliberalizowaliśmy szwedzkie rolnictwo. Czyli nasi rolnicy wiedzieli, co oznacza dla nich liberalizacja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta