Przepływy kontrolowane
Już dziś przedsiębiorcy powinni pomyśleć o przystosowaniu się do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Przepływy kontrolowane
- KOGO TO BĘDZIE DOTYCZYĆ
- WYKAZ OBOWIĄZUJĄCYCH W POLSCE AKTÓW PRAWNYCH DOTYCZĄCYCH PRZECIWDZIAŁANIA PRANIU PIENIĘDZY
Prowadzący działalność komisową, udzielający pożyczek pod zastaw, antykwariusze czy jubilerzy już dziś powinni pomyśleć o tym, jak przygotować się do wejścia w życie niektórych przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. W przyszłym roku nałożą one na nich m.in. obowiązek rejestrowania niektórych transakcji oraz powiadamiania o nich generalnego inspektora informacji finansowej (GIIF) - organu powołanego specjalnie do gromadzenia danych o praniu pieniędzy i eliminowania tego zjawiska z obrotu gospodarczego. Rejestrowane będą wszystkie transakcje przekraczające równowartość 15 tys. euro.
Sprawy związane ze zwalczaniem tego procederu reguluje ustawa z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (DzU z 2000 r. nr 116, poz. 1216 - dalej niekiedy: ustawa). To ona sprawia, że przedsiębiorcy muszą przyzwyczajać się do kontroli nad własnymi operacjami finansowymi. Obowiązek uruchomienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta