Starannie odwołać
Starannie odwołać
RYS. JACEK FRANKOWSKI
MIKOŁAJ WILD
Jeżeli upowszechniane wiadomości okażą się nieprawdziwe, wyjątkowe znaczenie tematu oraz dołożenie szczególnej staranności może wyłączyć odpowiedzialność majątkową dziennikarza i redakcji. Nie zwalnia ich to jednak od przeproszenia osoby niewinnie oskarżonej i odwołania rozgłaszanej nieprawdy.
Sąd Najwyższy, rozpatrując 14 maja kasację w sprawie dziennika "Życie" i Aleksandra Kwaśniewskiego, prezydenta RP, dokonał zasadniczej zmiany swej linii orzeczniczej. Jego stanowisko spotkało się z ostrożną aprobatą dwóch znamienitych profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego (Janusz Barta, Ryszard Markiewicz: "Ile dziennikarskiej swobody" , "Rz" z 19 maja). Ja jednak uważam to za błąd stojący w sprzeczności z funkcją prasy w społeczeństwie demokratycznym.
Przypomnijmy stan sprawy:
- Na podstawie zebranego materiału dowodowego nie można jeszcze stwierdzić, czy artykuł zawierał informacje nieprawdziwe (czy we wskazanym przez autorów okresie prezydenta nie było w Cetniewie i nie spotkał się on z Ałganowem). Jest jednak prawdopodobne, że nieprawdziwość podanych informacji wkrótce zostanie potwierdzona.
- Wyrok sądu apelacyjnego, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta