Odebrać ministrowi prokuratora; Opozycja się organizuje
Odebrać ministrowi prokuratora
- Opozycja się organizuje
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
JAK TO ROZWIĄZAŁY INNE KRAJE
W większości krajów europejskich urząd prokuratorski jest częścią władzy wykonawczej. W Niemczech nadzór nad prokuraturą sprawują ministrowie sprawiedliwości landów oraz minister federalny. Podobnie jest we Francji, Holandii, Austrii i Hiszpanii. Są jeszcze inne typy zależności. W Anglii i Szkocji prokuratorzy generalni są przedstawicielami rządu, ale nie wchodzą w jego skład. W ten sposób nie podlegają poleceniom premiera i ministrów, choć mogą być zwolnieni z funkcji z powodu braku zaufania szefa rządu. Wyraźne oddzielenie państwowych organów oskarżycielskich od władzy wykonawczej występuje we Włoszech, Szwecji i Portugalii. Włoska prokuratura jest częścią sądownictwa.
Szef resortu sprawiedliwości Grzegorz Kurczuk proponuje rozdzielenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. To jego reakcja na zaniedbania prokuratury w sprawie "starachowickiego przecieku". - Trzeba z tym skończyć - oświadczył wczoraj Kurczuk. Politycy i prawnicy nie są zgodni, czy rozdzielenie stanowisk poprawi sytuację w prokuraturze.
Pierwsze sygnały o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta