Odprawa nie dla wszystkich; Związkowcy słabiej chronieni
- Odprawa nie dla wszystkich
- Związkowcy słabiej chronieni
Odprawa nie dla wszystkich
Na pytania czytelników odpowiadała Anna Tomczyk ZASTĘPCA DYREKTORA DEPARTAMENTU PRAWNEGO GŁÓWNEGO INSPEKTORATU PRACY
Spółka zatrudnia 13 osób. Czy zwalniając po 1 lipca 2003 r. z przyczyn ekonomicznych jednego pracownika, zatrudnionego na czas nieokreślony, musimy wypłacić odprawę pieniężną?
- Nie, bo zakład liczy mniej niż 20 pracowników. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą odprawy wypłacają pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób.
Czy przy ustalaniu prawa do odprawy i jej wysokości należy brać pod uwagę przepisy obowiązujące w dniu wręczenia wypowiedzenia, którego przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy pracownika, czy w dniu rozwiązania jego umowy o pracę? Pracownica otrzymała wypowiedzenie w czasie obowiązywania starych przepisów, z ogólnym stażem pracy 6 lat, uprawniającym do jednomiesięcznej odprawy. Stosunek pracy rozwiąże się w okresie obowiązywania nowych przepisów, według których brany jest pod uwagę staż w firmie, tj. 5 lat, uprawniający do ją dwumiesięcznej odprawy. Dla pracownika korzystniejsze są obecne przepisy. Co mam zrobić?
- Zgodnie z art. 10 przepisów przejściowych przy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta