Przeciw wybiórczej pamięci
Przeciw wybiórczej pamięci
RYS. ANTONI CHODOROWSKI
WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI
Utworzenie Centrum przeciw Wypędzeniom w Berlinie to inicjatywa, nad którą trzeba się szczególnie zastanowić. Nie jest to pomysł nowy. Pierwszy raz zgłoszono go parę lat temu, ożył przed rokiem, gdy podjęła go przewodnicząca Związku Wypędzonych, posłanka Erika Steinbach. Powstaje pytanie: Czemu służyć ma takie centrum, czym powinno być, gdzie powinno być, kto powinien je organizować? Nie tylko będąc Polakiem, ale i Europejczykiem, można mieć w tej sprawie daleko idące wątpliwości.
Nie twierdzę, że nie należy wspominać przeszłości. Uważam natomiast, że formy pamięci powinny być dopasowane do wymogów XXI w., do wspólnoty w Unii i przyszłej drogi młodego i średniego pokolenia. Świadomie demonstracyjnie powiedziałem niedawno, że my też moglibyśmy założyć centrum, które zajmowałoby się historią polsko- -niemiecką od roku 1772, tj. od pierwszego rozbioru Polski i wszystkiego, co w związku z tym potem nastąpiło, a więc germanizacją, walką z Kościołem katolickim, losami dzieci wrzesińskich, zakazem mówienia po polsku czy likwidacją polskich szkół. To nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta