Weksel w obiegu; Jak nie zapłacić dwa razy
- Weksel w obiegu - Jakie niezbędne elementy musi zawierać indos
- Jak nie zapłacić dwa razy - Weksle gwarancyjne w obrocie handlowym
Jakie niezbędne elementy musi zawierać indos
Weksel w obiegu
SŁOWNICZEK WEKSLOWY
Charakterystyczną cechą weksla jest jego obiegowość (o wekslu pisaliśmy m.in. w DOBREJ FIRMIE z 24 czerwca 2003 r. ("In blanco nie znaczy biała kartka") i 17 grudnia 2002 r. ) ("Jak powinien wyglądać weksel"). Jest to możliwe dzięki zastosowaniu indosu, który - oprócz zwykłego przelewu oraz wydania - jest sposobem przenoszenia praw z weksla.
Weksel jest z mocy ustawy papierem wartościowym na zlecenie, a więc bez wymogu dodatkowego zastrzeżenia może być przenoszony w drodze indosu. Zgodnie z art. 921 9 § 2 k.c. jest to pisemne oświadczenie zbywcy prawa (indosanta) umieszczone na papierze wartościowym i zawierające co najmniej jego podpis, złożony po to, aby przenieść to prawo na inną osobę (indosatariusza).
Szczegółowe przepisy dotyczące indosu wekslowego zawarte są w art. 11 - 20 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (w skrócie pr.weksl.).
Weksel przeniesiony w drodze indosu zwany jest w praktyce rymesą. Prawo wekslowe stanowi pewne zasady dotyczące indosu. Należą do nich:
- bezwarunkowy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta