Chore przepisy dla chorych przedsiębiorców
Chore przepisy dla chorych przedsiębiorców
- Opinie
RENATA MAJEWSKA
Prywatny przedsiębiorca pobierający zasiłek chorobowy musi płacić w tym czasie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Tymczasem obowiązku takiego nie ma np. chory pracownik czy zleceniobiorca.
To efekt obowiązującej od 1 kwietnia ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. nr 45, poz. 391). Zgodnie z jej art. 21 ust. 2 składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna. Oznacza to, że osoba fizyczna, która rozpoczęła działalność gospodarczą np. 27 lipca, musi zapłacić za cały ten miesiąc pełną składkę zdrowotną, czyli nie niższą niż 135,17 zł (1689,63 zł x 8 proc.). Co więcej, obowiązek taki ma również wtedy, kiedy przez cały miesiąc lub jego część pobierała zasiłek chorobowy. Chodzi tu m.in. o mających jednoosobowe firmy, twórców i artystów, będących na własnym rozrachunku lekarzy, felczerów, pielęgniarki i tłumaczy, wspólników jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej i partnerskiej.
Na przekór modzie
- Tyle było krzyku, że trzeba zliberalizować przepisy i uczynić je bardziej przyjaznymi dla przedsiębiorców -
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta