Odstąpienie i wypowiedzenie umowy
Odstąpienie i wypowiedzenie umowy
Poprzednie odcinki - www.rzeczpospolita.pl/prawo/akademiaU.html
W prawie funkcjonuje zasada, że zawarte umowy wiążą strony. Jest to starorzymska formuła, której stosowanie ma zapewnić stałość i pewność zawartych umów (pacta sunt servanda). Strony, które zawarły umowę ubezpieczenia, muszą mieć pewność, że nie zostanie ona w każdej chwili zerwana. Zakład ubezpieczeń, decydując się na ponoszenie określonego w umowie ryzyka, ma prawo oczekiwać, że ubezpieczający zapłaci mu składkę i przez cały czas trwania umowy ubezpieczenia będzie wywiązywał się z przyjętych obowiązków. Natomiast ubezpieczający ma prawo mieć pewność, że za zapłaconą składką idzie ochrona ubezpieczeniowa, gwarantowana mu przez zakład ubezpieczeń. Ubezpieczający, który zdecydował się ponieść wydatek na składkę, nie może być postawiony w sytuacji, że mimo opłaconej składki zakład ubezpieczeń umowę zrywa.
Wyjątki od zasady
Od zasady stabilności i pewności zawartych umów dopuszczalne są jednak wyjątki. W odniesieniu do umowy ubezpieczenia przepisy przewidują zarówno prawo odstąpienia od umowy, jak i prawo jej wypowiedzenia. Oczywiście przypadki te są ściśle określone, a przepisy o prawie wypowiedzenia i odstąpienia od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta