Pensja na urlopie
Zasady obliczania wynagrodzenia za czas wypoczynku oraz ekwiwalentu pieniężnego
Pensja na urlopie
Urlop wypoczynkowy to kilkanaście dni w roku, na które każdy pracownik czeka z utęsknieniem. To także intensywny okres dla służb personalnych i księgowych w firmie. Każdy zatrudniony musi mieć bowiem prawidłowo wyliczony zarówno wymiar przysługującego mu urlopu, jak i wynagrodzenie za ten czas, kiedy odpoczywa. Gdy nie wykorzysta urlopu, to trzeba też obliczyć przysługujący mu ekwiwalent pieniężny za ten okres.
- Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika za czas urlopu, który rozpoczyna się w poniedziałek, a kończy w piątek w następnym tygodniu? Czy do tego wymiaru wlicza się także środkową sobotę i niedzielę między kolejnymi tygodniami wypoczynku? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Kodeks i rozporządzenie
Zmieniony od 29 listopada 2002 r. art. 172 kodeksu pracy (DzU z 2002 r. nr 135, poz. 1146) stanowi, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Oznacza to, że nie tylko zatrudniony ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego, ale także wysokość wynagrodzenia za ten czas ma być podobna do otrzymywanego zazwyczaj. Dodatkowo trzeba je uregulować "nie później niż w terminie wypłaty wynagrodzenia u tego pracodawcy". Kodeks określa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta