Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co straszy w mieście

04 sierpnia 2003 | Nieruchomości, budownictwo | BK

Pod patronatem "Rzeczpospolitej" Dyskusja o chaosie urbanistycznym

Co straszy w mieście

Co straszy w polskich miastach? Odpowiedź jest prosta - nieład przestrzenny. Jak temu zaradzić? To zadanie głównie dla urbanistów, gospodarzy miast i przedsiębiorców. Konieczne jest też właściwe ustawodawstwo.

- Żeby tworzyć ład, a nie chaosâ trzeba mieć po prostu talent od Bogaâ chociaż nie zawsze ciâ którzy sądzą, że go mająâ rzeczywiście taki ład tworzą. Szkoda tylkoâ że negatywne skutki ich twórczości w przestrzeni miast zwykle nie psują im dobrego samopoczucia. Tworzenie nowej jakości czy też nowego ładu jest bowiem trudniejsze niż respektowanie ładu zastanego. Dlatego warto na ten temat dyskutować - uważa architekt Grzegorz Buczek.

Estetyczna arogancja

Czy możemy obiektywnie stwierdzićâ gdzie panuje ład przestrzenny, a gdzie go brak? - Nikt nie kwestionuje pogląduâ że ład przestrzenny panuje na przykład na Rynku Starego Miasta w Warszawie czy w Kazimierzu Dolnym, a brakuje go m.in. na placu Defilad czy wzdłuż alei Krakowskiej w Warszawie. Stąd już blisko do obserwacjiâ że ład przestrzenny to poszanowanie skali i charakteru istniejącej już zabudowyâ zwłaszcza jeśli uznawana jest za wartościowąâ a nieład i chaos wynikają wprost z estetycznej arogancji i z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2991

Spis treści
Zamów abonament