Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Plusy i minusy

04 sierpnia 2003 | Prawo | WM
źródło: Nieznane

Przepisy antykorupcyjne w znowelizowanym kodeksie karnym

Plusy i minusy

RYS. ZBIGNIEW KOŁACZEK

WŁADYSŁAW MĄCIOR

Minister łapownik będzie mógł skorzystać z dobrodziejstwa warunkowego zawieszenia wykonania kary, ponieważ wielka korupcja jest tylko występkiem, a nie zbrodnią.

Na ustawę z 13 czerwca 2003 r., zmieniającą m.in. kodeks karny (Dz. U. nr 111, poz. 1061), miały wpływ różne osoby, których wyobrażenia o prawie karnym i jego funkcji społecznej są bardzo różne. I właśnie tym się tłumaczy, że ma ona nie tylko dobre, ale także złe strony.

Spośród wielu kwestii związanych z tą ustawą na pierwszy plan wysuwają się trzy: przepadek przedmiotów i korzyści majątkowych, wielka korupcja, próba rozbicia solidarności między przekupującym a przekupionym.

Przestępstwo bez owoców

Owoce przestępstwa powinny podlegać przepadkowi zarówno wtedy, gdy pochodzą bezpośrednio z przestępstwa, jak i wtedy, gdy pochodzą z niego pośrednio.

Zasada ta jest w pełni słuszna tak z moralnego, jak i społecznego punktu widzenia. Co więcej, jest niezbędna do bardziej skutecznego zwalczania przestępczości nastawionej na nielegalne zdobywanie mienia.

Znowelizowane przepisy art. 44 i 45 k.k. dają podstawę prawną konsekwentnego przestrzegania owej zasady, co oznacza, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2991

Spis treści
Zamów abonament