Vademecum Rzeczpospolitej - Jak bezpiecznie kupić mieszkanie: Kupujemy od gminy; Kupujemy od zakładu pracy
- Kupujemy od gminy
- Kupujemy od zakładu pracy
Kupujemy od gminy
Spis treści
Wzór aktu notarialnego
CEZARY WOŹNIAK
Sprzedaż lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest skarb państwa lub jednostka samorządu terytorialnego (czyli lokalu państwowego, wojewódzkiego, powiatowego lub komunalnego), reguluje głównie ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543 ze zm.; dalej: ugn), a także kodeks cywilny .
Właściwy organ
Umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest skarb państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, zawierana jest przez dwie strony: sprzedawcę i nabywcę. Nie ma tu znaczenia, ile osób jest po każdej stronie. Sprzedawcą jest ten organ, który pełni funkcję właściciela lokalu mieszkalnego, czyli dla lokalu:
- skarbu państwa - starosta, w którego starostwie znajduje się lokal,
- województwa - jego zarząd,
- powiatu - jego zarząd,
- gminy - wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Organ taki będziemy w dalszej części nazywać właściwym organem. Oczywiście, właściwy organ nie musi sam podpisywać konkretnej umowy. Do wykonania tego obowiązku może upoważnić inną osobę. Osoba reprezentująca organ musi przedstawić nabywcy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta