Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odzysk wirtualny

04 sierpnia 2003 | Polska-Unia Europejska | GŁ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Gospodarka odpadami

Za "niedoróbki" polskiego systemu recyklingu, który stwarza możliwości nadużyć, możemy drogo zapłacić po wejściu do UE

Odzysk wirtualny

Ponad 100 mln zł wydał w ubiegłym roku przemysł na odzyskanie i wtórny przerób opakowań. Część tych pieniędzy, zamiast służyć zwiększaniu ilości odzyskiwanego papieru, szkła i tworzyw sztucznych, trafiła do nieuczciwych pośredników i przetwórców. Kwitnie natomiast handel kartami przekazania odpadów.

Od początku ubiegłego roku producenci sprzedający wyroby w opakowaniach oraz duże przedsiębiorstwa handlowe - w odniesieniu do towarów, które same pakują - są zobowiązane do pozyskiwania określonych ilości odpadów. Wynika to z ustawy ("O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i opłacie depozytowej"), która związana jest z wymogami unijnymi. Ilości odpadów, które trzeba odzyskać, zostały ustalone procentowo w stosunku do łącznej masy opakowań wprowadzanych przez przedsiębiorstwo na rynek. Z każdym rokiem odsetek ten - określający zarazem tzw. wskaźniki odzysku (recykling plus przetwarzanie surowców na energię) i recyklingu w skali kraju - ma być wyższy. W 2002 r. wynosił on dla tworzyw sztucznych 7 proc., szkła 13 proc., aluminium 15...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2991

Spis treści
Zamów abonament