Wędrujące zobowiązania
Wędrujące zobowiązania
JAKUB PITERA
Zobowiązania obciążające członków dawnego komitetu wyborczego żyją własnym życiem, podporządkowanym regulacjom kodeksu cywilnego, a nie ordynacji.
Z postanowienia Sądu Najwyższego w składzie siedmiu sędziów z 23 kwietnia 2002 r. (sygn. III SW 4/02) płynie niestety wniosek, że błędne i niecelowe są poszczególne przepisy ustawy z 16 lipca 1998 r. - Ordynacja do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 27 lipca 1998 r.; dalej: ordynacja) dotyczące zasad finansowania komitetów wyborczych wyborców oraz komitetów wyborczych organizacji.
Głównym celem ostatnich zmian w ordynacji było rozdzielenie świata biznesu i polityki przez wyeliminowanie wspierania kampanii wyborczej komitetów przez osoby prawne. Drugim - przez wprowadzenie górnej granicy sumy darowizny - było uchronienie komitetów przed możliwością uzależnienia od poszczególnych osób. Trudno zaprzeczyć słuszności tych celów, ale czy zostały osiągnięte?
Wpłaty na rzecz komitetu wyborczego wyborców (bądź organizacji) mogą pochodzić wyłącznie od obywateli RP, a jedna osoba nie może wpłacić więcej niż piętnastokrotność najniższego miesięcznego wynagrodzenia za pracę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta