Wciąż trudno go wyliczyć
Ile dni urlopu przysługuje pracownikom
Wciąż trudno go wyliczyć
- Na żądanie
- Pierwsza praca
- U dwóch pracodawców
GRAŻYNA ORDAK
KODEKS PRACY
Ustalanie, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, wciąż sprawia pracodawcom wiele trudności. Po części wynika to z wprowadzonych kilka miesięcy temu zmian, dotyczących np. pierwszego urlopu w życiu zawodowym lub urlopu na żądanie, do czego pracodawcy jeszcze nie przywykli. Częściej jednak jest to efekt nieprawidłowej interpretacji przepisów, nawet tych dość długo już funkcjonujących. Wciąż dostajemy w tej sprawie pytania od czytelników.
Na żądanie
Po 1 stycznia kolejnego roku urlop na żądanie staje się normalnym urlopem. Czy wobec tego pracodawca może zmusić pracownika, aby te cztery dni wykorzystał w pierwszym kwartale następnego roku, zgodnie z art. 168 k.p.? Według mnie przepis ten nie dotyczy urlopu na żądanie. Czy zatem można go wykorzystać po uzgodnieniu terminu z pracodawcą w całym następnym roku? - pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.
Urlop na żądanie został ustanowiony od 1 stycznia 2003 r. w wymiarze czterech dni - art. 167 2 k.p. (nowelizacja - DzU z 2002 r. nr 135, poz. 1146) i przysługuje w każdym roku kalendarzowym. Nie zwiększa on podstawowego wymiaru urlopu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta