Ujawnijmy majątki w rządzie
Ujawnijmy majątki w rządzie
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Rz.: W ciągu zaledwie kilku tygodni wyszło na jaw, że aż czterech wysokich rangą urzędników związanych z MSWiA naruszało prawo, w tym łamało ustawę antykorupcyjną, zasiadając we władzach prywatnych spółek. Jeżeli w resorcie, który odpowiada za przestrzeganie prawa, dzieją się takie rzeczy, to nie nastraja to optymistycznie. Dlaczego szwankuje kontrola urzędników?
GRAŻYNA KOPIŃSKA: Ustawa antykorupcyjna zakazuje łączenia stanowiska urzędnika z pracą w spółkach, tyle tylko, że za złamanie tego zakazu praktycznie nic nie grozi. To tak, jakby w przepisach ruchu drogowego wprowadzić limity prędkości, ale nie nakładać mandatów za ich przekraczanie. Brak dotkliwych kar powoduje, że prawo antykorupcyjne jest nagminnie łamane. Poza tym w ustawie nie ma wyraźnego zapisu, kto odpowiada za kontrolę stosowania przepisów antykorupcyjnych w urzędach.
Niestety, w polskim społeczeństwie jest ogromne przyzwolenie na łamanie prawa. Jesteśmy skłonni wybrać do parlamentu czy samorządu człowieka, wobec którego jest prowadzone dochodzenie prokuratorskie. Politycy są przekonani, że nawet za naruszenie przepisów antykorupcyjnych nie spotkają ich żadne kary....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta