Ogromne podwodne muzeum
Ogromne podwodne muzeum
KRZYSZTOF KOWALSKI
Żaglowce transportowe z XVIII wieku koło Belgii; brytyjski okręt wojenny, który zatonął w Portsmouth w 1545 roku; płaskodenka z Zatoki Gdańskiej żeglująca w XIX stuleciu po morzu i rzekach; pod wodą przetrwały skarby kultury i nauki - współczesna technika umożliwia ich badanie i wydobywanie.
Służby konserwatorskie Belgii ujawniły tajemnicę strzeżoną od wczesnej wiosny: miejsce, w którym w wodach przybrzeżnych spoczywa na głębokości 10 metrów żaglowiec handlowy z XVIII wieku. Długość kadłuba sięga 30 metrów.
Rzecz trzymano w tajemnicy, aby ochronić zabytek przed amatorami zdobyczy antykwarycznych, którzy na własną rękę, bez zachowania naukowych reguł, wydobywają co cenniejsze przedmioty i sprzedają je antykwariuszom i prywatnym kolekcjonerom. Rejon wraku strzeże marynarka belgijska. Znajduje się on 17 km od Nieuwpoort. Natomiast archeolodzy przygotowują się do planowych badań, na razie kadłub czyszczony jest z wodorostów i skorupiaków.
Według wstępnych ustaleń, cenny ładunek i samo wnętrze kadłuba zachowały się w bardzo dobrym stanie, czemu sprzyjała zimna woda Morza Północnego oraz to, że kadłub przykrywała warstwa piasku. Dotychczas nie poinformowano, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta