Recepta na wolność
Recepta na wrogość
SZLOMO AVINERI
Każdy, kto dziś utrzymuje, że uchodźcy palestyńscy z 1948 roku mają prawo powrotu do Izraela, powinien zadać sobie pytanie: czy to samo prawo powrotu do utraconych domów przysługuje milionom Niemców, którzy po 1945 roku musieli opuścić domy rodzinne we wschodniej Europie?
Trudno sobie wyobrazić bardziej idylliczną scenerię: dawny królewski zamek pośród wzgórz Taunus pod Frankfurtem - miejsce dorocznego spotkania mężów stanu i polityków, poświęconego sprawom Bliskiego Wschodu. Tu Europejczycy i Amerykanie, Izraelczycy i Irańczycy, Egipcjanie i Turcy, Palestyńczycy i Tunezyjczycy są za pan brat. W tym roku pewnym novum była obecność reprezentacji Iraku po epoce Saddama, a w niej członka Kurdyjskiego Rządu Regionalnego i prominentnego przedstawiciela szyitów.
W centrum uwagi znajdowały się sytuacja w Iraku oraz bliskowschodnia "mapa drogowa". Na inauguracyjnym spotkaniu minister rządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta