Umysł spustoszony
Umysł spustoszony
PIOTR SKÓRZYŃSKI
W sławnym procesie o zniesławienie, który uciekinier ze Związku Radzieckiego Wiktor Marczenko wytoczył w 1950 roku francuskim komunistom, jako świadek obrony wystąpił intelektualista Jean Laffitte. Adwokat Marczenki spytał: "Jeśli takie obozy, jak nam opisano, rzeczywiście istnieją na Kołymie, to czy zgodzi się pan, że zasługują na potępienie?". Laffitte odparł: "Gdyby mnie spytano: +Czy potępi pan swoją matkę, jeśli kogoś zamorduje?+, odpowiedziałbym: +Proszę pana, moja matka jest moją matką i nigdy nikogo nie zamorduje+"!
Ten cytat pozwala zrozumieć główny cel książki Roberta Conquesta: opis marksistowskiego zamroczenia sporej, jeśli nie większej, części zachodniej inteligencji. Podłożem owego zamroczenia są infantylne emocje, a w takim przypadku racjonalna argumentacja jest zwykle bezradna. To tłumaczy też fenomen przetrwania na licznych uczelniach zachodnich marksizmu jako teorii "wciąż oddziałującej na atmosferę umysłową także w kręgach, które na poziomie świadomości odżegnują się od marksizmu". Dla ilustracji można przytoczyć list Johna Le Carre'a do "Washington Post" z 1996 r., w którym przestrzega przed triumfalizmem z okazji zwycięstwa nad ZSRR, bowiem w wielu rejonach świata kapitalizm "jest niszczącą, straszliwą siłą, przesiedlającą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta